درباره بیمه های مهندسی . . .


بیمه مهندسی (عیوب اساسی و پنهان ساختمان)

بیمه مهندسی عیوب اساسی و پنهان ساختمان، در واقع تضمین کننده کیفیت ساختمان بوده و هرگونه خسارت وارد به سازه های اصلی و جانبی ساختمان ناشی از طراحی غلط (خلاف استانداردها، قوانین و مقررات، انجام محاسبات نادرست و …)، مواد یا مصالح معیوب و اجرای نادرست کار (اجرای ضعیف یا نادرست توسط پیمانکار یا مجری در بخشهای استراکچرال، مکانیکال یا الکتریکال) که درطی اعتبار بیمه‌نامه به بیمه‌گر اعلام می شود.

مواردی که در زمان اتمام عملیات ساختمانی و ابلاغ گزارش تأیید بازرس فنی بیمه‌گر، آشکار نشده باشد بشرح زیر:

سازه‌های ساختمان شامل پی، اسکلت، سقف و سفتکاری، ده سال.

نمای ساختمان، پنج سال.

عایق‌های رطوبتی ساختمان، پنج سال.

تجهیزات و تأسیسات مکانیکی و تأسیسات برقی، آسانسورها، سه سال.

موضوع مورد بیمه مهندسی عیوب اساسی و پنهان ساختمان ، این است که ساختمانهای مسکونی، اداری و تجاری و هر سازه دیگر به صورت مجزا دارای این بیمه نامه باشد البته برای انبوه سازی ها که چند بلوک در کنار هم قرار میگیرند نیز میتوان بیمه نامه واحد صادر کرد اما از آنجایی که پس از پایان یافتن دوره بیمه، باید به ذی نفعان که در واقع مالکان بلوک ها هستند تحویل داده شود بهتر است که هر بلوک بیمه نامه ای واحد و مجزا از بقیه داشته باشد.

مدت بیمه 10 ساله از تاریخ تکمیل شدن سازه یا صدور گواهی پایان کار از جانب شهرداری و با تایید بازرس فنی بیمه گر میباشد.. لازم بذکرست که صدور بیمه‌نامه همزمان با شروع فعالیت ساخت و ساز میباشد ولی تاریخ شروع پوشش بیمه‌ای، سرمایه قطعی بیمه‌نامه و حق بیمه قطعی براساس گزارش بازرس فنی بیمه‌گر طی الحاقی به بیمه‌گذار ابلاغ خواهد شد.

فرانشیز بیمه :10٪ هر خسارت حداقل 10.000.000 ریال در هر حادثه

سرمایه مورد بیمه :

ارزش کارهای سازه

مبلغ کل برآورد انجام کار برای احداث سازه‌های اصلی و جانبی

ارزش سایر کارهای ساختمانی

ارزش سایر کارهای انجام شده مانند محوطه‌سازی، احداث جاده‌های مورد نیاز، استخر، برج آب، پل وسیله نقلیه یا عابر و …

هزینه جلوگیری از تخریب یا توسعه خسارت

طبق درخواست بیمه‌گذار (معمولاً 20٪ مجموع بندهای یک و دو)

هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات

بر اساس درخواست فرد متقاضی که اکثرا 10٪ مجموع بندهای اول و دوم است

هزینه‌های حرفه‌ای

کلیه هزینه‌ها از تهیه نقشه تا گرفتن جواز یا مقاوم‌سازی مطابق درخواست بیمه‌گذار که اغلب 20% از مجموع بند اول و دوم میباشد.

خسارات تحت پوشش بیمه مهندسی عیوب اساسی و پنهانی ساختمان شامل:

هرگونه نقص در سرمایه مورد بیمه ناشی از طراحی غلط (خلاف استانداردها، قوانین و مقررات، انجام محاسبات نادرست و …)، مواد یا مصالح معیوب و اجرای نادرست کار (اجرای ضعیف یا نادرست توسط پیمانکار یا مجری در بخشهای استراکچرال، مکانیکال یا الکتریکال) که درطی اعتبار بیمه‌نامه به بیمه‌گر اعلام میشود و در زمان صدور گواهی پایان کار و گواهی تأیید بازرس فنی بیمه‌گر، آشکار نشده باشد بشرح زیر:

دو سال اول از تاریخ شروع پوشش بیمه‌ای ß جبران هر نوع خسارت فیزیکی وارد به سازه‌های اصلی و جانبی ساختمان بعلت عدم رعایت استانداردها

سال سوم تا دهم از تاریخ شروع پوشش بیمه‌ای ß جبران هر نوع خسارت فیزیکی وارد به سازه‌های اصلی و جانبی ساختمان ناشی از نقص در سازه‌های اصلی ساختمان بعلت یکی از خطرات تحت پوشش در بیمه‌نامه

سازه‌های اصلی ساختمان عبارتند از:

کلیه سازه‌های باربر اصلی برای پایداری یا استحکام ساختمان شامل پی‌ها، ستونها، تیرها، بادبندها، تمام دیوارها و سقفها.

سازه‌های جانبی ساختمان عبارتند از:

کلیه اجزای غیرباربر ساختمان شامل نازک‌کاری مانند درب‌ها و پنجره‌ها، اندودها، کاشی‌کاریها، کف‌پوشها، عایقکاریها و تأسیسات الکتریکی و مکانیکی ثابت.

 

شرایط بیمه‌های مهندسی

بیمه‌ نامه‌ پول‌ درصندوق‌ و پول‌ در گردش

بیمه‌ نامه‌ پول‌ درصندوق‌ و پول‌ در گردش

این نوع بیمه نامه به صاحبان اسب و باشگاه داران ارائه می گردد و خطراتی مانند تلف شدن ناشی از بیماری، تلف و نقص عضو ناشی از حمل ونقل ، تلف ونقص عضو ناشی از حوادث ناگهانی و غیر قابل پیش بینی و تلف ناشی از سخت زایی مادیان را تحت پوشش قرار می دهد.

بیمه نامه شتر مرغ

این نوع بیمه نامه ها به صاحبان مزارع پرورش شتر مرغ قابل ارائه می باشد و خطراتی را كه تحت پوشش قرار می دهد عبارتست از تلف شتر مرغ ناشی از ترس و استرس كه علت آن خطرات طبیعی مثل سیل و رعد وبرق باشد ، شكستگی و در رفتگی اعضاء بدن ، بیماریهای عفونی و سایر خطراتی كه براساس توافق بیمه گرو بیمه گزار به خطرات یاد شده اضافه می گردند.

راهنمای خرید و مراحل صدور بیمه نامه های مهندسی

  • ۱- بیمه گذار محترم به شبكه فروش (شعب و نمایندگی های شركت بیمه البرز) بصورت حضوری ، تلفن و یا از طریق ایمیل مراجعه می كند.
  • ۲- شبكه فروش با توجه به نوع پوشش درخواستی فرم پرسشنامه جهت تكمیل به بیمه گذار محترم ارائه می نمایند.
  • ۳- بیمه گر نسبت به بررسی مدارك و امكان ارائه پوشش های بیمه ای مورد درخواست اقدام می نماید .
  • ۴- درصورت ارائه نرخ و شرایط و تائید آن توسط بیمه گذار محترم ، اقدامات لازم مرتبط با تشریفات صدور پیش نویس بیمه نامه یا بیمه نامه نهائی و سایر موارد اقدام وصورت خواهد پذیرفت.

نحوه محاسبه حق بیمه بیمه نامه های مهندسی

نحوه محاسبه حق بیمه زیر رشته های بیمه های مهندسی به دلیل ماهیت اینگونه بیمه نامه و براساس ماده ۳ و ۴ آیین نامه ۸۱ بیمه مركزی جمهوری اسلامی و پس از دریافت پرسشنامه و اطلاعات تكمیلی به صورت موردی نرخ و شرایط آن تعیین و تابع تعرفه مشخصی نمی باشد.

نحوه پرداخت خسارت بیمه های مهندسی

مهلت اعلام خسارت بیمه های مهندسی

درصد بالایی از خسارت‌های به وقوع پیوسته در رشته بیمه‌های مهندسی ناشی از رخدادها و بلایای طبیعی اعم از زلزه، سیل، طوفان، صاعقه، ریزش و رانش زمین می‌باشند. بطور معمول بیمه‌گذاران محترم برای جبران مدت زمان توقف عملیات اجرایی موضوع بیمه‌نامه ناشی از وقوع خسارت، به سرعت دست‌به‌كار شده و اقدام به ترمیم مواضع آسیب‌دیده و انتقال ضایعات حاصله به خارج از محل بیمه‌نامه و تسریع در ادامه روند پیشبرد عملیات می‌نمایند. لكن ضروری است قبل از تمامی این اقدامات، كارشناس بیمه متخصص در صحنه خسارت حاضر شده و اقدام به ثبت و ارزیابی ابعاد خسارت نماید تا روند بررسی خسارت از تشخیص علت غایی خسارت تا پرداخت خسارت با سرعت بیشتری پیگیری گردد. لذا در كلیه رشته‌های زیرمجموعه بیمه‌های مهندسی، حداكثر زمان مجاز برای اعلام كتبی خسارت به بیمه‌گر توسط بیمه‌گذار و یا نماینده قانونی وی، ۱۴ الی ۲۰روز(بسته به نوع رشته) از تاریخ وقوع حادثه می‌باشد. مدت تعیین شده به‌گونه‌ای تعیین گردیده كه حقوق بیمه‌گذار و بیمه‌گر رعایت شده و هیچگونه تضییع حقوق برای هیچیك از طرفین بیمه‌نامه پیش نیاید.

مدارك مورد نیاز پرداخت خسارت بیمه های مهندسی